Природний графіт: розробки і сфери застосування

Фізичні властивості графіту

Графіт є природним елементом. Якщо говорити про його властивості, то це дуже м'який мінерал, який легко піддається механічній обробці, також він є однією з модифікацій вуглецю. Для цього мінералу характерні висока електропровідність і підвищена теплопровідність. Також слід зазначити такі важливі властивості графіту, як жирність і пластичність, які широко використовуються в промисловості як графітне мастило.

Шаруватість структури графіту пояснюється особливостями його кристалічної решітки, яка має структуру сот (якщо в кожному ряду атоми щільно пов'язані між собою, то між рядами вже існує слабкий зв'язок, що і обумовлює крихкість мінералу). Якщо порівняти за 10 бальною шкалою твердість графіту і твердість алмазу, то у графіта - 1, а у алмаза - 10, хоч обидва є углеродовимі підвидами (пов'язано це з особливостями зчеплення атомів вуглецю між собою). Вчені довели можливість перетворювати решітку графіту в решітку алмазу під впливом дуже високої температури (понад 1500 градусів).

Було відмічено, що різні види графіту в процесі переробки поводяться по-різному (неоднаково змінюють свої фізичні і хімічні властивості), саме тому для зручності розробили класифікацію на марки. Наприклад, для певного виду продукції використовується певний вид (марка) графіту, що особливо важливо для виробників, які використовує його в якості сировини (розрізняють електровугільні, ливарні, елементні, акумуляторні, олівцеві, мастильні марки). Природний графіт зовні схожий на дрібний порошок. Обов'язкова вимога - він повинен відповідати всім технічним нормативам, які визначені всередині класифікації (марки). Відомо, що, чим вищий в ньому вміст вуглецю, тим він цінніший.

Родовище і видобуток графіту в Україні

Україна входить до числа країн з найбільшими запасами графіту (ще його видобувають в Мексиці, Китаї, Чехії, Бразилії, Росії, Південній Кореї, Канаді). Розробка видобутку графіту становить великий економічний інтерес. У Кіровоградській області знаходиться одне з найбільших родовищ графіту в Європі - заваллівське. Продукція, пропонована Заваллівським графітовим комбінатом, відповідає вимогам державних стандартів і технічних умов і експортується в багато країн світу. Графіт, що видобувається ТОВ "Заваллівський графіт", має ідеальну структуру кристалічної решітки, а також відмінні фізико-хімічні властивосі.

Застосування

У металургійній промисловості через свої електропровідні і вогнетривкі властивості графіт (вуглець) використовують при виготовленні тугоплавких ковшів, форм для сплавів, ємностей для кристалізації.

У ливарному виробництві - як мастила форм для лиття.

У машинобудуванні - в якості матеріалу для такої продукції, як підшипники, ущільнювальні і поршневі кільця.

У медицині - як гомеопатичний засіб проти деяких шкірних захворювань, а також він є одним з компонентів дуже багатьох лікарських засобів.

Не обійтися без графітового порошку і при виготовленні такої продукції, як вогнетривка цегла, полірувальна і шліфувальна паста, графітові олівці, мастильні матеріали, фарби графітові (для захисту бетонних, сталевих, дерев'яних, алюмінієвих, чавунних виробів від корозії), штучні алмази і багато іншого.